Skrócona wersja standardów ochrony dzieci

Standardy ochrony dzieci i młodzieży Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży
(standardy ochrony małoletnich)
Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Azymut
-wersja skrócona-

§1
1. Podstawową zasadą czynności podejmowanych przez członków oraz instruktorów Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Azymut w kontaktach z małoletnimi jest działanie na rzecz ich dobra. Członkowie oraz instruktorzy Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Azymut traktują małoletnich z szacunkiem.
2. Członkowie oraz instruktorzy Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Azymut zobowiązani są do utrzymywania profesjonalnej relacji z małoletnimi oraz każdorazowego rozważenia, czy reakcja, komunikat bądź działanie wobec małoletniego są odpowiednie do sytuacji, bezpieczne i uzasadnione.
3. Członkowie oraz instruktorzy Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Azymut monitorują sytuacje i dobrostan małoletnich oraz zwracają uwagę na właściwość i poprawność relacji zachodzących między członkami oraz instruktorami Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Azymut oraz pomiędzy samymi małoletnimi.
§2

1. Członkowie oraz instruktorzy Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Azymut , w kontakcie z małoletnimi:
1) odnoszą się do małoletnich z szacunkiem
2) wysłuchują małoletnich i starają się udzielać im odpowiedzi dostosowanej do sytuacji i ich wieku,
3) nie zawstydzała ją małoletnich, nie lekceważą i nie obrażają,
4) nie krzyczał, chyba że wymaga tego sytuacja niebezpieczna (na przykład ostrzeżenie)

2. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec małoletnich w jakiejkolwiek formie. Każde, przemocowe zachowanie wobec małoletniego jest niedozwolone.
3. Nie wolno dotykać małoletnich w sposób, który mógłby zostać nieprawidłowo zinterpretowany.
4. Kontakt fizyczny z małoletnim nigdy nie może być niejawne bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy.
5. Niedopuszczalne jest spanie członka stowarzyszenia w jednym łóżku z małoletnim podczas wycieczek obozów wyjazdów i tym podobne
6. Uzasadnionych przypadkach dopuszczalny jest kontakt fizyczny członka stowarzyszenia oraz instruktora stowarzyszenia z małoletnim. do sytuacji w takich zaliczyć można:
1) pomoc małoletniemu niepełnosprawnemu w czynnościach higienicznych, spożywaniu posiłków, poruszaniu się, jeśli typ niepełnosprawności tego wymaga, a małoletni jego opiekun wyrazi zgodę,
2) udział w prawnie dopuszczalnych działaniach, w których kontakt taki jest rzeczą zwyczajną (zabawa, zawody sportowe itp).
§3

1. Członkowie stowarzyszenia oraz instruktorzy Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Azymut nie kontaktują się prywatnymi kanałami komunikacji z małoletnimi bez wiedzy ich opiekunów.
2. Jeśli członek albo instruktor Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Azymut musi się spotkać z małoletnim poza czasem standardowo poświęconym na działalność prowadzoną przez Stowarzyszenie to na spotkanie takie opiekun małoletniego musi wyrazić zgodę.

§4
1. W przypadku gdy zgłoszono skrzywdzenie małoletniego przez członka stowarzyszenia lub instruktora stowarzyszenia, to osoba ta zostaje natychmiast odsunięta od wszelkich form kontaktu z małoletnimi do czasu wyjaśnienia sprawy.
2. Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Azymut przeprowadza rozmowę z małoletnim i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) małoletniego, w szczególności jego opiekunem. Zarząd stowarzyszenia stara się ustalić przebieg zdarzenia, ale także wpływ zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne małoletniego. ustalenia są spisywane na karcie interwencji.
3. Zarząd stowarzyszenia organizuje spotkanie z opiekunami małoletniego, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o potrzebie możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb.
4. W przypadku gdy członek lub instruktor stowarzyszenia dopuścił się wobec małoletniego innej formy krzywdzenia niż w popełnienie przestępstwa na jego szkodę, zarząd stowarzyszenia powinien zbadać wszelkie okoliczności sprawy, a w szczególności wysłuchać członka stowarzyszenia lub instruktora stowarzyszenia podejrzewanego o krzywdzenie małoletniego lub inne osoby mające wiedzę na temat zdarzenia. w sytuacji, gdy naruszenie dobra małoletniego jest znaczne, w szczególności gdy doszło do dyskryminacji lub naruszenia godności, należy rozważyć możliwość powzięcia stosownych środków dyscyplinujących.

§5

1. W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie małoletniego przez osobę nie będącą członkiem stowarzyszenia, zarząd stowarzyszenia przeprowadza rozmowę z małoletnim i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) małoletniego, w szczególności jego opiekunem. zarząd stowarzyszenia stara się ustalić przebieg zdarzenia ale także wpływ zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne małoletniego. ustalenia są spisywane na karcie interwencji.
2. Zarząd stowarzyszenia organizuje spotkanie spotkania z opiekunami małoletniego, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o potrzebie możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb.

§6

1. W przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego przez innego małoletniego (np. na zajęciach grupowych) należy przeprowadzić rozmowę z małoletnim podejrzewanym o krzywdzeniem oraz jego opiekunem, a także oddzielnie z małoletnim poddawanym krzywdzeniu i jego opiekunem. Ponadto należy porozmawiać z innymi osobami mającymi wiedzę o zdarzeniu. w trakcie rozmów należy dążyć do ustalenia przebiegu zdarzenia, a także wpływu zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne małoletniego krzywdzonego. ustalenia są spisywane na karcie interwencji.
2. wspólnie z opiekunem małoletniego krzywdzącego należy opracować plan, celem wyeliminowania zachowań niepożądanych.
3. z opiekunem małoletniego poddawanego krzywdzeniu należy opracować plan zapewnienia mu bezpieczeństwa, włączając ten plan sposoby odizolowania go od źródła zagrożenia.

§7
1.Członkowie oraz instruktorzy Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Azymut uznając prawo małoletniego do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewniają ochronę wizerunku małoletniego.
2. upublicznienie przez członka oraz instruktora Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Azymut wizerunku małoletniego utrwalonego w jakiejkolwiek formie (to jest. fotografia nagrywanie audio- wideo)wymaga pisemnej zgody opiekuna małoletniego.
3. Jeżeli wizerunek małoletniego stanowi jedynie szczegół całości, takie jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda opiekuna na utrwalenie wizerunku małoletniego Nie jest wymagana.

Kategoria: